Tanácsadás

 

 

Röviden néhány tanácsadási típusról

Pszichológiai, életvezetési tanácsadás

Mi a pszichológiai, életvezetési tanácsadás?

Egy különleges emberi kapcsolati és kommunikációs forma, amelyben lehetőséged van arra, hogy az életedben gondot okozó, zavaró dolgokat, problémákat új megközelítésben foghasd fel, és ezáltal hatékonyabban birkózz meg velük. A konzultáns (azaz a tanácsadó) és a kliens (azaz aki „tanácsot kér” tőle) között bizalmi légkör alakul ki, amely lehetővé teszi a kommunikációt, a feltárást, a változást és a fejlődést.  „A konzultációban a kliensnek megvan az az előnye, hogy azonnali visszajelzést kap a konzultánstól viselkedését, érzéseit és terveit tekintve (Gladding, 1998).“ Maga a tanácsadó és a kliens között létrejövő kapcsolat nagyon sokféle lehet.

Életpálya- és karriertanácsadás

Előfordulhat a tanulmányaid során, hogy úgy érzed, nem megfelelő képzést, egyetemet választottál, vagy elbizonytalanodtál, hogy alkalmas lennél-e az általad választott pályára, és ezért szeretnéd átgondolni, újratervezni a tanulmányaidat. Lehet, hogy segítséget kérnél ahhoz, hogy átgondold, milyen mesterképzésen folytasd a tanulmányaidat. Vagy csak szeretnél információt szerezni és közösen gondolkodni valakivel arról, hogy milyen karrierlehetőségeid lesznek a végzettségeddel,  és hogyan érdemes elkezdened a munkakeresést. Kipróbálnád magad egy állásinterjú-helyzetben, vagy tanácsot kérnél az önéletrajzoddal és motivációs leveleddel kapcsolatban. Az életpálya- és karriertanácsadás ezekben segíthet neked.

Online tanácsadás

Amennyiben egy személyes problémádról szeretnél e-mailen vagy cseten keresztül beszélgetni egy pszichológus vagy mentálhigiénés szakemberrel, akkor érdemes az online tanácsadást igénybe venni, ami teljesen anonim konzultációs forma. Ha vidéken élsz, kevés az időd, és nem tudod igénybe venni a személyes életvezetési tanácsadást, vagy külföldön tanulsz, gyakornokoskodsz, és nehézségeid vannak, lehangolt vagy, nehezen küzdesz meg az új kihívásokkal, vagy más gondjaid vannak, az online tanácsadás jó lehetőség a segítségkérésre, beszélgetésre.

Esélyegyenlőségi/fogyatékosügyi tanácsadás

Ha speciális szükségletű hallgatóként vagy annak hozzátartozójaként értesülni szeretnél az esélyegyenlőséget támogató lehetőségeidről, jogaidról, akkor a felsőoktatási intézményben keresd az esélyegyenlőségi/fogyatékosügyi szakembereket, akik segítenek neked a tájékozódásban a tanulmányaid teljesítésével, a rendelkezésre álló támogatási, a személyes mentorálási lehetőségekkel, az igénybe vehető speciális eszközökkel kapcsolatban.

Érintettek köre

(a Felsőoktatási Tanácsadás Egyesület (FETA) A felsőoktatási diáktanácsadás szakmai irányelvei, szakmai protokollja alapján):

„Fogyatékossággal élő: testi, érzékszervi, beszédfogyatékos, autista, megismerés és viselkedésfejlődési rendellenességgel élő (diszlexia, diszgráfia, diszkalkulia). (Oktatási és Kulturális Minisztérium: Fogyatékossággal élő hallgatók a felsőoktatásban, 2009)
Egészségkárosodással élő: tartós vagy átmeneti egészségkárosodással élő, mely megnehezíti számára a mindennapi életvitelt és a felsőoktatásban való aktív részvételt.
Pszichés megbetegedéssel élő hallgató: tartós vagy átmeneti pszichiátriai betegséggel élő, mely megnehezíti számára a mindennapi életvitelt és a felsőoktatásban való aktív részvételt.
Hátrányos helyzetű: a beiratkozáskor 25. évét be nem töltött személy, akit középfokú, iskolarendszerű szakképzési vagy felsőoktatási tanulmányai alatt családi körülményei, szociális helyzete okán a jegyző, illetve a gyámhatóság védelembe vett, illetve aki után rendszeres gyermekvédelmi támogatást folyósítottak, aki rendszeres gyermekvédelmi kedvezményre jogosult, vagy akit átmeneti vagy tartós nevelésbe vettek, ideiglenes hatályú intézeti elhelyezésben részesült, vagy aki tartós nevelt vagy tartós nevelését követően utógondozói ellátásban részesült." (2011. évi CCIV. törvény a nemzeti felsőoktatásról, 108.§/10.)

Kortárs Segítés

A kortárs segítők olyan speciálisan képzett önkéntes hallgatók, akik segítenek neked abban, hogy az egyetemi évek alatti akadályokat, elakadásokat – akár tanulmányi, akár életvezetési, akár párkapcsolati vagy családi eredetűek – jobban tudd kezelni; akikkel beszélgethetsz a problémáidról, és ítélkezésmentesen meghallgatnak. Munkájukat szakmai felügyelet mellett végzik, titoktartás mellett. Sokszor szerveznek csoportos eseményeket (pl. játékok, filmklub), rendezvényeket, amelyek célja a közösségépítés vagy a pszichológiai edukáció.

Tanulmányi Tanácsadás

Ez a tanácsadási forma abban segít, hogy az érdeklődésednek, egyéni szempontjaidnak és az adott felsőoktatási intézmény által kínált választási lehetőségeknek megfelelő tanulmányi utat járhass be, és válaszokat kaphass a tanulmányaid teljesítésével és folytatásával kapcsolatos kérdéseidre is. Ilyen témák pl. órarend összeállítása, kreditfelvétel, vizsgákra jelentkezés, specializáció és szakirányválasztás, szakváltás, kreditátvitel, továbbtanulás stb.

A különböző tanácsadási típusokról részletesebben a  Felsőoktatási Tanácsadás Egyesület (FETA) A felsőoktatási diáktanácsadás szakmai irányelvei, szakmai protokolljában olvashatsz.